Poslův Mlýn

Den čtvrtý

Náš čtvrtý den začal opět písničkou. Každé ráno místo uřvaného „budíčééééék“ probouzí děti hudba. Po ranním úklidu odchod na snídani – housky, máslo, paštika, čaj. Chvilka vědy zaměstnala malé, větší i největší a pak začala pouť za pokladem. V mezičase proběhlo každodenní bodování pořádku na pokojích.

Sluníčko pomohlo k pohodovému dopoledni. Děti chodily po skupinkách a plnily úkoly na jednotlivých stanovištích – toč vpřed na tyči, dovednosti na prolézačkách, poznávání rostlin, jazykové hrátky, skládání a třídění puzzlí a skok z místa do dálky. Všichni všechno splnili, takže mohli jít hledat poklad. Dostali mapu a podle ní se pohybovali po areálu až k místu, kde jim jednoduchý rým napověděl, kde poklad hledat. Do oběda už zbývala jen chvilka, která stačila tak akorát na prohlédnutí věcí z pokladu.

Oběd vypadal náramně, ale tentokrát to nebylo ono. Kuřecí stehno bylo trošku gumové a ani sos nebyl úplně dochucený. Gulášová polévka však byla výborná. Odpoledne bylo ve znamení opékání buřtů. Větší děti si opékaly samy, menším jsme je opekly my. Kdo nechtěl buřtíka, ten si mohl opéct chleba. Kdo si zrovna nepochutnával, ten si hrál na přilehlém hřišti.

Po příchodu do budovy se začala celou chodbou linout pro někoho vůně libá, pro někoho nelibá. Všichni jsme byli cítit stejně – ohněm. A to rozhodlo… Před jahodovými knedlíky k večeři (to je panečku dietka J) se děti ještě osprchují, aby na večerní zábavu šly voňavé. Soutěže, diplomy pro nejlepší, pohádka a pár písniček k tanci.

Teď jsou děti v postýlkách, některé z nich už spí, některé si sdělují dojmy z celého dne. My doufáme, že brzy zaberou, protože pro nás den ještě neskončil. Budeme hodnotit pobyt, dobalovat naše kufry a po zásluze odpočívat. Zítra po obědě pro nás přijedou autobusy, nalodíme se a pojedeme domů. Většina dětí se těší, i když se jim pobyt líbil.

Zde si můžete prohlédnout fotografie z dnešního dne.

Den třetí

Sluníčko, modré nebe a dobrá snídaně – šunka, máslo, rohlík, čaj –  tím nám začal dnešní den J Je pravda, že teplota by se mohla malinko zvednout, ale všeho do času… Každopádně to hned od rána vypadalo, že dnes už nebude potřeba přitápět.

Malé děti se vydaly na hřiště do areálu, kde se proměnily v šikovné opičky. Ještě menší děti byly na procházce téměř pohádkovým lesem, stavěly domečky a pohrály si. Větší a největší naše děti šly chvilku promazat mozkové závity. Občas to sice zaskřípalo, ale odměna byla sladká…

Před obědem proběhla tělovýchovná chvilka na hřišti před jídelnou. Idylka pro děti, pro nás už méně, protože my jsme musely mít po celou dobu oči na „šťopkách“. Vynalézavost vašich/našich dětí je obdivuhodná, nevyčerpatelná, bezedná… Však to znáte, na sto věcí upozorníte, ale děti vymyslí deset dalších… Na oběd jsme odcházeli všichni, buďte v klidu.

Po výborném obědě (vývar s nudlemi, svíčková) a zkráceném poledním klidu se někteří druháci a třeťáci vydali na pěší túru na Děsběs J (už jste tam byli???). Je škoda, že děti z 2. A neměly odvahu se k nám přidat přes to, že jim paní učitelka třídní dodávala odvahu. 5 km dlouhá cesta nám utekla jako voda a byli jsme tam. Prohlídka hradu, svačinka, koupení maličkostí a šlo se zpět. Zpátečních 5 km nám uběhlo ještě rychleji a dokonce jsme stihli i krátký odpočinek před večeří. Obdiv všem malým nožkám, které s námi výlet absolvovaly… Ostatní si zařídili program podle možností a přání dětí. Opět cirkusová zvířátka, hřiště a také muzeum Čtyřlístku. Muzeum byl vlastně náhradní program, protože kritický třetí den hrozil na hřišti úrazem.

Teď jsou všechny děti po večeři, některé i po druhé večeři. Postupně chodí do sprchy, kde paní zdravotnice, paní vychovatelka a paní učitelka dohlížejí, aby se dostalo tělu zasloužené očisty.

Všechny děti vypadají spokojeně, krásně jedí, jsou zdravé a posílají domů pusinky.

Zde si můžete prohlédnout fotografie z dnešního dne.

Den druhý

Jistě znáte tu scénu z filmu Na samotě u lesa, kdy pan Kemr stojí mezi dveřmi své chalupy, venku prší a prší a on komentuje tento stav po svém – jadrnou češtinou… Přesně to nás napadlo při pohledu z okna dnešního rána. Zrovna dnes se meteorologové nemýlili L

Na druhou stranu děti příliš nevzdorovaly, když se měly začít učit. Přípravka a první třídy se přesunuly do malého sálu, kde si opakovaly a po dobře odvedené práci si i hrály. Druháci a třeťáci šli do jídelny, kde si lámali hlavinky nad zadanými úkoly. Po svačince (jogurtu) a krátké procházce, když přestalo pršet, jsme se chvilku před obědem prošli. Obídek byl překvapení, protože došlo ke změně jídelníčku. Zeleninová polévka, bramborová kaše a dva plátky masa – uzené a vepřové. O oblíbenosti kaše svědčila fronta na přídavky. Při poledním klidu přijel pošťák Ondra.

Odpoledne jsme se všichni po skupinkách vydali do Doks. Poutače na sloupech nás zlákaly k návštěvě zvěřince cirkusu Berousek. Byla to paráda: lamy, velbloudi, osli, tygři, bílí tygři, zebra, poníci, lvíčata. Dostali jsme pro ně koš ovoce a zeleniny a poučení o správném krmení. Buďte v klidu, prstíky neutrpěly.J Děti z přípravky navštívily muzeum Čtyřlístku a na zvířátka se půjdou podívat zítra.

Před večeří se mezi druháky a třeťáky řešily lásky. Teda ne že by se neřešily už dřív, ale po příchodu na pokoje se situace začala vyhrocovat. Ten miluje tu, ta toho ale ne tamtoho, ten zase nechce tu ale tamtu,… Posílají si vzkazy a drží se za ruce. My však máme vše pod kontrolou a nenápadně zpovzdálí vše usměrňujemeJ

K večeři nám připravili fazolový guláš s chlebem, a protože od snídaně zbyla vánočka, dostaly ji děti po sprchování ke druhé večeři. Po pohádce, kterou četla větším dětem paní učitelka Nebeská, si děti vyčistily zoubky a hupsly do postýlek… Přejeme si zítřek bez deště. Máme velký plán…

Zde si můžete prohlédnout fotografie z dnešního dne.

Den první

A je to… Tak jako se zločinec vrací na místo činu, my jsme se vrátili na známé místo nedaleko Bezdězu.

Cesta letos proběhla bez komplikací, nebylo třeba stavět. Řidiči s námi jeli opatrně a bylo to znát.

Po příjezdu začal známý shon – kufry z autobusu, kufry do budovy, kufry na pokoj, kufry vybalit. Pokoj po pokoji povléknout dětem postele a stanovit pravidla pro pobyt. V půl jedné byl první oběd – hovězí vývar s nudlemi a těstoviny s omáčkou a masem.

Po obědě si děti vyzdobily dveře svého pokoje cedulkou se jmény a obrázky. My jsme se po celou dobu modlily, aby už nepršelo a nebouřilo. I přesto, že na seznamu byly holínky, ne všechny děti je mají s sebou…

Odpoledne se naštěstí nebe umoudřilo, ale ochladilo se, takže jsme se oblékli do mikin či bund a rozprchli jsme se na obhlídku okolí. Borovicové lesy děti zlákaly ke stavění lesních domků pro skřítky. Na prolézačkách si vyzkoušely svou obratnost a vhod jim přišly i míče, švihadla a líný tenis. Pak už jen umýt ruce, opláchnout obličej, vymýt lahev na pití a šup na večeři – kuřecí rizoto s okurkou.

Po večeři dvě z nás „hupsly do plavek“ a všechny děti vysprchovaly. Dopolední pořádek na pokojích se na čas změnil v neuvěřitelný chaos. Oblečení, osušky, přezůvky, hygienické potřeby, to vše se slilo na čas v nepřehlednou masu. Naštěstí máme s sebou šikovné děti a společnými silami se nám vše podařilo dát do pořádku.

Teď už téměř všechny děti spinkají. Držte nám palce, ať odborníkům nevyjde předpověď počasí a ať už se na nás zítra usměje sluníčko.

Zde si můžete prohlédnout fotografie.