Základní škola Ústí nad Labem

400 01  Ústí nad Labem

Zřizovatel: Statutární město Ústí nad Labem

Ředitel školy: Mgr. Květoslav Kolařík

Organizační složky: základní škola, přípravný ročník, školní družina, školní jídelna

Kapacita školy: 387 žáků

Kapacita školní družiny: 90 žáků

Charakteristika školy:

Provozní doba školy: 7.40 – 15.30

Provozní doba školní družiny: 6.00 – 17.00

Provozní doba tělocvičny: 7.00 – 21.30

Základní informace o škole

Zřizovatel školy je Statutární město Ústí nad Labem, Velká Hradební 8, Ústí nad Labem. Škola je zřízena jako základní škola, která poskytuje žákům základní vzdělání dané zákonem. Na škole je jedna přípravná třída, běžné třídy se základní výukou a třídy s rozšířenou výukou tělesné výchovy, se zaměřením na lední hokej, basketbal a cheerladers – roztleskávačky (4.-9.třída). Na škole pracují také tři oddělení družiny.

ZŠ Vinařská vyučuje dle ŠVP

•  I. stupeň 1. – 5. ročník „Škola pro život v 21. století“
  • II.stupeň 6. – 9. ročník „ Škola pro život v 21. století“

Školní vzdělávací program najdete v sekci Dokumenty školy.

Žákům sportovních tříd ledního hokeje, basketbalu a roztleskávaček je umožněn trénink i v dopoledních hodinách. O zařazení do sportovních tříd mohou požádat i žáci, kteří jsou členy jiných oddílů a zároveň mohou požádat o změnu učebního plánu. Rozvrh je zpracován v návaznosti na trénink na ledové ploše zimního stadionu a prostoru v tělocvičně školy.

Žáci 6. – 9. sportovních tříd mají 4 hodiny Tv týdně.

Žáci 4. – 5. sportovních tříd mají 3 hodiny Tv týdně.

Sportovní úspěchy

Žáci ZŠ Vinařská se pravidelně zúčastňují především sportovních soutěží. Mezi největší úspěchy patří 1. místo na MČR ve florbalu v Kopřivnici v r. 2005 a 2010 a 1. místo na MČR v basketbalu v basketbalu v r. 2014.

Slavní žáci naší školy

Mezi naše slavné žáky patří olympijský vítěz v ledním hokeji Jan Čaloun, mistr světa v ledním hokeji Martin Štěpánek, současný hráč NHL Michal Neuwirth a mistr ČR v ledním hokeji Robin Hanzl.

Stravování

Strávníci si mohou vybrat 3 x v týdnu ze dvou obědů. Jídelna vaří na objednávku i bezlepkovou dietu. Jídelnu navštěvuje cca 220 žáků a 30 zaměstnanců a mohou ji využívat i cizí strávníci. V roce 2015 prošla školní jídelna rekonstrukcí. Došlo k výměně nábytku, malování a estetickým úpravám.

Školní družina

Školní družina má k dispozici v důsledku nařízení KHS tři nové učebny a školní hřiště. Úplata školní družiny je v současné době 80 Kč. Školní družinu navštěvuje v současné době 90 žáků.

Školní družina pracuje podle ŠVP a vytváří pravidelnou činnost v ranní i odpolední době.

Aktivity školní družiny

• Spaní ve škole – 2 x ve školním roce
  • Setkávání s rodiči u stolních her
  • Víkendové aktivity a výlety – cca 6 x ve školním roce
  • Družinový tábor o letních prázdninách
  • Soutěže pro členy Školní družiny

Aktivity ZŠ Vinařská

Základní škola pracuje především jako výchovně vzdělávací instituce, ale vedle toho se snažíme vytvářet vyžití pro žáky v jejich volném čase.

V současné době pracuje na škole cca 20 zájmových kroužků, které vedou především učitelé naší školy. Žáci si kroužky platí většinou v částce 300 Kč na pololetí a učitelé mají uzavřenu dohodu o provedení práce.

Další tradiční akce

• Vyhlášení sportovce roku
  • Rozdávání vysvědčení
  • Běh do schodů
  • Jízda po škole na kole
  • Vánoční sportování
  • Masopust
  • Vánoční akademie
  • Lyžařský kurz pro 6. – 9. třídy
  • Zimní pobyt na horách pro 3. -5. třídy
  • Škola v přírodě pro 0. -3. třídy
  • Sportovně vzdělávací kurz v Nižboře pro 6. – 8. třídy

Zapojení do projektů

ZŠ Vinařská si je plně vědoma, že si pro lepší a moderní výuku, popřípadě další aktivity musíme zajistit i finance od jiných zdrojů.

V současné době jsme na konci projektu EU – peníze školám. Za jeho přispění jsme nakoupili 5 interaktivních tabulí, 6 notebooků a vypracovali jsme několik desítek digitálních učebních materiálů, které jistě přispěli k modernizaci výuky.

Pravidelně žádáme KÚ i Město ústí nad Labem o menší projekty.

V r. 2015 jsme se zúčastnili výzvy č. 51, 56 a 57 z EU OPVK. Tyto projekty nám umožní vycestovat do zahraničí – Velká Británie, nákup tabletů, nákup knih do školní knihovny a rozvíjení čtenářské gramotnosti, nákup pomůcek pro předmět Svět práce a moderní výuku anglického jazyka.

Přehled všech projektů v sekci Projekty.

Občanské sdružení Vinařská sportovní o.s.

Při škole pracuje již pátým rokem občanské sdružení Vinařská sportovní, jehož cílem je organizovat další zájmovou činnost v prostorách školy a zároveň přispívat členům na druhé učebnice, zdravé svačiny, sportovní kurzy, sportovní vybavení a na doučování. Finanční prostředky na jeho činnost získáváme z řad sponzorů či projektů.

Všechny informace o sdružení najdete v sekci Vinařská sportovní.