Návštěvou knihovny ke čtenářské gramotnosti

I letos se během školního roku vystřídali žáci všech ročníků 1. stupně na domluvené exkurzi v Severočeské knihovně Ústí nad Labem, v jejím dětském oddělení. O návštěvu bývá mezi školami značný zájem. Určitě i díky péči pracovníků, kteří se nám věnují. A jak to vidí samotní žáci?

Přečtěte si ze slohových prací žáků 5 .B třídy, kteří sem zavítali opakovaně:

Ve 3., 4. a 5. ročníku jsme navštívili dětské oddělení knihovny.

Byla jsem natěšená a ostatní asi také. … mile nás přivítaly.

…převlékli jsme se a šli se usadit na takovou modrou pyramidu.

Věděli jsme, že nás čeká předem domluvený program, který by nás měl naučit orientovat se v knihovně.

Paní nám řekla něco o knihovně a čtenářské kartičce. …ukazovala, jak vyhledávat knihy. Čekala nás skupinová práce (jupí!), každý ročník jiná, ale pokaždé zábavná.

…a zadala nám úkol najít knihy s pomocí počítače.

Pátrali jsme po knihách podle názvů, žánrů, spisovatelů, očíslování… . Následně jsme si ukázali, co jsme našli a pak…. chvilka volna. Kdo chtěl a měl průkaz, mohl si půjčit knížky, a kdo neměl, mohl si s nějakou knížkou sednout do křesla a začíst se do ní… No, a potom jsme se rozloučili, popadli své knihy a ,, šupky“ na autobus a  do školy.

V 5.ročníku byl program nejzajímavější, měli jsme vymyslet slogan z písmen v názvu knihy a potom jej prezentovat.

Z návštěvy jsme si myslím každý něco odnesli, i když jsem tam chtěl ještě zůstat, museli jsme odjet.

Ta exkurze mě přiměla moc nekoukat na počítač a začít číst.

Číst mě začalo bavit, když jsme přijeli z exkurze.

Autoři: Vašík, Terka, Johanka a Kristýnka

Mgr. Peřinová  Marie

Zde si můžete prohlédnout fotografie z exkurze.