Dýňobraní

dynobrani V rámci projektového dne se první celodružinovou akcí v tomto školním roce stalo páteční Dýňobraní.

V první části tohoto odpoledne se děti seznámily (za pomoci počítačové techniky a internetu) s tím: kde, jak a z čeho se dýně vypěstují. Dále si mohly různé druhy dýní na vlastní oči prohlédnout, pojmenovat a porovnat jejich velikosti. Dále se probíralo užití dýní, jejich používání v kuchyni (děti dávaly dohromady recepty na polévku, rizoto, hranolky a další pochoutky, které je z dýní možné připravit) či zpracování jako okrasný prvek – např. svícen.

U této příležitosti, opět za pomoci internetu, byly vyhledány a následně vytištěny různé šablony, které pak posloužily jako vzor v druhé části odpoledne, při soutěži o nejkrásnější dýni.

V druhé polovině odpoledne se k dětem připojili i jejich rodinní příslušníci a úderem třetí hodiny začalo „dlabání“ a krášlení dýní. Účast dětí i jejich rodičů a dalších rodinných příslušníků – babiček, dědečků, sourozenců,…byla veliká a jim patří i poděkování za pomoc.

Po celou dobu této akce byla přítomna i odborná poradkyně, která přinesla jednu vzorovou dýni a druhou vytvořila přímo na místě konání a zároveň byla všem k dispozici svými radami. A jak soutěž dopadla? Vyhráli všichni účastníci a všichni byli „sladce“ odměněni.  Všechny dýně byly nádherné a tak jako v předchozích letech, tak i letos nám zkrášlují venkovní prostory v atriu školy.

Anna Šťovíčková – vedoucí ŠD